Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

واقعیتی ملموس | برترین بازی‌های واقعیت مجازی پلتفرم رایانه‌های شخصی

12 96

کم‌کم بازی‌های واقعیت مجازی در حال یافتن جایگاه واقعی خود در صنعت بازی‌های ویدئویی هستند و همین موضوع باعث شده است تا با مقاله‌‌ی دیگری در خدمت شما همراهان همیشگی گیموران رسیده و به تعدادی از برترین بازی‌های واقعیت مجازی پلتفرم رایانه‌های شخصی بپردازیم.

زمانی که فناوری واقعیت مجازی و هدست‌های آن معرفی شد، بسیاری از ما تصور می‌کردیم که هرگز نمی‌توان تجربه‌ای بلند، داستانی و شگفت‌انگیز را در آن‌ها شاهد باشیم. همچنین پروژه‌های نخست این فناوری نیز تنها در حد یک دمو بودند و با این وجود که مورد تحسین برخی از منتقدین قرار گرفتند، ولی باز هم نمی‌توانستیم روی آن‌ها به عنوان یک بازی تمام عیار حساب کنیم. اما اکنون توسعه‌دهندگان این بازی‌ها تمام معادلات را بر هم زده‌اند و به تازگی شاهد عرضه‌ی بازی‌های محبوبی مانند Astro Bot و Bloشod and Truth بودیم. به هر حال در این مقاله به بازی‌های واقعیت مجازی پلتفرم رایانه‌های شخصی می‌پردازیم چراکه احتمالا بسیاری از بازی‌بازان، بیشتر با بازی‌های هدست پلی‌استیشن وی‌آر آشنایی دارند تا آکیلوس ریفت و دیگر هدست‌ها.

برترین بازی‌های واقعیت مجازی پلتفرم رایانه‌های شخصی:

Super Hot VR

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Superhot Team

پلتفرم‌های مقصد: Oculus Rift، HTC Vive، Valve Index

در بازی Super Hot VR پرتاب آجر به دشمنان، ضربه به اسلحه‌ی آن‌ها، گرفتن این سلاح‌ها زمانی که در هوا معلق هستند و کوبیدن آن‌ها بر سر دشمنان پیش از شلیک به ۳ دشمن دیگر امکان‌پذیر است. بله درست تصور می‌کنید؛ اتفاقات اغراق‌آمیزی در این بازی وجود داشته و آن‌ها می‌توانند در کسری از ثانیه رخ داده و یا تا دقایقی نیز به طول انجامند. شما می‌توانید تا هر چه میزان که دلتان می‌خواهد این صحنه‌های اکشن و سینمایی را خلق کرده و زمان بر اساس حرکت شما پیش می‌رود. اتفاقات در بازی Super Hot VR سریع صورت می‌گیرند و شما نیز بایستی در برابر آن، عکس‌العمل و پیش‌بینی سریعی را داشته باشید. به هر حال تصمیمات و استفاده از این اسلحه‌ها و اشیاء پیرامون محیط بازی Super Hot VR بر عهده‌ی شما بوده و تمام حرکات مشابه با مجموعه‌ی سینمایی ماتریکس (Matrix) که در سر می‌پرورانید را می‌توانید در این بازی پیاده کنید. سبک هنری این بازی و گیم‌پلی آن به قدری جذاب است که حتی بازی‌بازانی که به عناوین واقعیت مجازی نیز اهمیتی نمی‌دهند را می‌تواند جذب این فناوری و بازی‌های آن کند.

Tetris Effect

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Monstars Inc و Resonair

پلتفرم‌های مقصد: Oculus Rift، HTC Vive

قطعا مجموعه‌ی Tetris به عنوان یکی از تعریف‌های صنعت بازی‌های ویدئویی شناخته می‌شود ولی متاسفانه زمان زیادی به طول انجامید تا شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی شایسته‌ی دیگری برای آن باشیم. بازی Tetris Effect به قدری زیبا است که شما را مسحور موسیقی و جلوه‌های بصری خود می‌کند. حتی این بازی برای بازی‌بازانی که به مجموعه‌ی Tetris علاقه‌ای ندارند نیز مناسب بوده و آن‌ها به راحتی از این بازی لذت خواهند برد. یکی از دلایل این موضوع نیز صمیمی‌تر جلوه کردن عناصر این بازی در هدست واقعیت مجازی است که شما را در محیطی ۳۶۰ درجه، به شدت غرق در گیم‌پلی و نکات مثبت خود می‌کند. قطعا این بازی سفری است که هر بازی‌بازی باید عازم آن شده و آن را با آغوش باز در برگیرد.

Minecraft VR

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Bethesda Game Studios

پلتفرم‌های مقصد: HTC Vive، Valve index

قطعا بازی Minecraft جزو محبوب‌ترین بازی‌های ده سال اخیر است؛ عنوانی که از یک ایده‌ی ساده آغاز شد و اکنون به یکی از بزرگترین عناوین صنعت بازی‌های ویدئوی از نظر کاربر رسیده است. شما به راحتی در این بازی می‌توانید ساعت‌های زیادی را سپری کره و از لحظه‌لحظه‌ی ساخت و ساز و ماجراجویی خود در دنیایی با سبک هنری پیکسلی و منحصر به فرد لذت ببرید. فناوری واقعیت مجازی نیز این بازی را وارد سطح جدیدی کرده و شما می‌توانید از سبک اول شخص این عنوان، با اجرای آن توسط هدست‌های واقعیت مجازی، بیش از پیش لذت ببرید. قطعا انتشار این بازی برروی هدست‌های واقعیت مجازی نیز طرفداران سرسخت آن را به شدت خوشحال کرده است.

No Man’s Sky VR

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Hello Games

پلتفرم‌های مقصد: Oculus Rift، HTC Vive، Valve index

در کنار محتویات اضافه‌ی بسیاری که در طول این سال‌ها به بازی No Man’s Sky اضافه شد، تجربه‌ی آن از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، لذتبخش‌ترین آن‌ها بوده است. این بازی نسخه‌ی جدایی از عنوان اصلی نبوده و شما می‌توانید تماما فایل‌های ذخیره‌ی خود را حفظ کرده و ادامه‌ی آن را از طریق هدست‌های واقعیت مجازی دنبال کنید. حتی شما می‌توانید با بازی‌بازی که هدست واقعیت مجازی نیز ندارد، همراه شده و در سیارات مختلف به ماجراجویی بپردازید. قطعا نزدیک‌نمایی کردن از درون فضاپیمای خود و خیره شدن به چشم‌اندازهای علمی تخیلی آن تبدیل به یکی از لذتبخش‌ترین لحظات گیمینگ شما خواهد شد.

Fallout VR

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Bethesda Game Studios

پلتفرم‌های مقصد: HTC Vive، Valve index

مشکلات بسیاری در بازی Fallout VR وجود دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. قطعا بازی‌بازان بسیاری از قیمت ۶۰ دلاری ان آزرده‌خاطر هستند و این بازی کاملا مخصوص هدست‌های واقعیت مجازی ساخته نشده است. اما به هر حال این بازی، عنوان بزرگی بوده و قطعا با تمام مشکلاتی که دارد، اگر از طرفدارن مجموعه‌ی Fallout محسوب می‌شوید، و به عناوین واقعیت مجازی نیز علاقه دارید، هرگز نمی‌توانید از کنار این بازی گذشته و قطعا محتوای غنی و داستان آن می‌تواند شما را کاملا راضی کند. در نتیجه نمی‌توان در کنار مشکلات بازی Fallout VR، از نکات مثبت بسیار آن نیز گذشت.

Hellblade: Senua’s Sacrifice VR Edition

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Bethesda Game Studios

پلتفرم‌های مقصد: HTC Vive، Valve index

این بازی از موشن کنترلر پشتیبانی نمی‌کند ولی این موضوع باعث نمی‌شود که ذره‌ای از لذت تجربه‌ی آن از طریق هدست‌های واقعیت مجازی کاسته شود. شما در بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice VR Edition بایستی از موس و صفحه کلید استفاده کرده و این بازی نیز به صورت سوم شخص دنبال می‌شود. اما چرخاندن سر سنوئا (Senua) و مشاهده‌ی محیط خارق‌العاده‌ی آن توسط هدست‌های واقعیت مجازی، بسیار شگفت‌انگیز بوده و به وسیله‌ی آن بیش از پیش به ساخته‌ی بهت برانگیز استودیوی نینجا تئوری (Ninja Theory) پی خواهید برد. حال و هوای نسخه‌ی اصلی یکی از نقاط قوت آن محسوب شده و حالا این موضوع با وجود هدست‌های واقعیت مجازی نیز بیشتر از گذشته جلب توجه می‌کند. همچنین نسخه‌ی واقعیت مجازی آن نیز به صورت رایگان در دسترس دارندگان نسخه‌ی اصلی قرار دارد.

Moss

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Bethesda Game Studios

پلتفرمه‌ای مقصد: HTC Vive، Valve index

قطعا بازی Moss یکی از دوست‌داشتنی‌ترین عناوین واقعیت مجازی به شمار رفته و شما را در دنیایی رویایی غرق می‌کند. بازی‌بازان در این عنوان موشی به نام ماس (Moss) را هدایت کرده و با تکان دادن اشیاء مختلف و قرار دادن آن‌ها در جایگاه‌های مورد نظر، راه خود را باز کرده و معماهای خلاقانه‌ی بازی را در محیطی ۳۶۰ درجه حل می‌کنند. اما فناوری واقعیت مجازی موجب می‌شود تا این بازی به واقعیت نزدیک‌تر شده و جزئیات زیبای بازی نیز بیشتر مورد توجه شما قرار گیرد. قطعا این بازی شما را به دوران بچگی خواهد برد و فناوری واقعیت مجازی نیز طعم لذیذی را زیر زبان شما ماندگار می‌کند.

Serious Sam VR: The Last Hope

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Croteam VR

پلتفرم‌های مقصد: HTC Vive، Valve index، Oculus Rift

قطعا نام Serious Sam مساوی است با نوستالژی. مگر می‌شود که صدای فریاد کامیکازی‌های (Kamikaze) بخت برگشته از یادمان برود؟ هنوز طعم سلاخی لشکرهای بیگانگان از زیر زبانمان خارج نشده است. اکنون تمام نکات مثبت این بازی نیز راه خود را به دنیای بازی‌های واقعیت مجازی باز کرده و ماجراجویی‌های شگقت‌انگیزی را در محیطی ۳۶۰ درجه و سه‌بعدی تقدیم طرفداران وفادار آن کرده است. این عنوان از اکشنی سریع برخوردار بوده و بازی‌بازان به سرعت باید به اتفاقات واکنش نشان داده و سر خود را به اطراف مختلف بچرخانند. اگر هنوز این بازی را تجربه نکرده‌اید، قطعا یکی از مفرح‌ترین و لذتبخش‌ترین عناوین واقعیت مجازی را از دست داده‌اید. در نتیجه پا در کفش شخصت قلدر آن یعنی سم (Sam) گذاشته و ماجراجویی شگفت‌انگیزی را آغاز نمایید.

Rez Infinite

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Monstars Inc و Resonair

پلتفرم‌های مقصد: HTC Vive، Valve index، Oculus Rift

بازی تیراندازی Rez Infinite با پشتیبانی کمل از هدست‌های واقعیت مجازی، در سال ۲۰۱۷ میلادی برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شد و تحسین منتقدین و طرفداران را به شدت برانگیخت. سبک هنری و رنگ‌های کالئیدوسکوپ این بازی با نورهای نئون و موسیقی الکترونیک همراه شده، و تجربه‌ای به یادماندنی را برای بازی‌بازان رقم زده است. همچنین این موارد با پیشروی در بازی و نابودی دشمنان بیشتر نیز پیچیده‌تر شده و هیجان طرفداران را به شدت بالا می‌برد. اکنون این موارد را در محیطی سه‌بعدی و ۳۶۰ درجه تصور کنید که تمام آن‌ها را برای شما ملموس‌تر می‌کند.

Asgard’s Wrath

بازی‌های واقعیت مجازی

توسعه‌دهنده: Sanazura Games

پلتفرم‌های مقصد: Oculus Rift

این بازی دقیقا از همان دست عناوینی است که پیش‌تر توضیح دادیم و کاملا تجربه‌ای تمام عیار و طولانی را در اختیار بازی‌بازان قرار می‌دهد. همچنین اگر تشنه‌ی انتشار بازی Half-Life: Alyx هستید تا تجربه‌ای کامل را در حیطه‌ی عناوین واقعیت مجازی داشته باشید، نیازی نیست که صبر کنید زیرا بازی Asgard’s Wrath با دارا بودن ۲۰ الی ۳۰ ساعت گیم‌پلی، تجربه‌ای شگفت‌انگیز را برای شما رقم خواهد زد. شما در این بازی در نقش خدایی از اساطیر اسکاندیناوی و چند قهرمان دیگر قرار گرفته، موجودات را قدرتمندانه و هر طور که مایل هستید مانند مهره‌های شطرنج هدایت کرده و مشغول حل معماها و مبارزاتی هیجان‌انگیز می‌شوید. اگر در پی عنوانی مانند Skyrim برروی هدست‌های واقعیت مجازی هستید، بازی Asgard’s Wrath می‌تواند شما را به راحتی راضی کند. همچنین بازی‌بازان و اصحاب رسانه نیز لقب «خدای جنگ (God of War) واقعیت مجازی» را به آن اعطا نموده‌اند.

12 نظرات
 1. Sammy
  Sammy says

  همشون خیلی شاخن!ولی متاسفانه پول نداریم که بخریمشون!😢☹

  ۱
  1. مهرداد آهاز
   مهرداد آهاز says

   سامی جان ممنونم که مطالعه کردی… دیوید جفی (خالق God of War) کسیه که منو خیلی جذب کرد به VR.

   واقعا روش جدیدی واسه پلی کردنه به نظرم و این متفاوتش کرده.
   1. Sammy
    Sammy says

    VR کلا از همه نظر خوبه!رویایی که همیشه داشتیم که دشمنارو به هر روش ضربه ای بکشیم به واقعیت تبدیل کرده!به هر سمتی بخوای بری سرتو تکون بدی بدنتو اسلحه هاتو!کلا این VR رو از همه سرتر میکنه!باید نسخه google earth VR رو هم اضافه میکردی!😀

    ۱
 2. حسن عمو
  حسن عمو says

  فقط VR بازی رزیدنت اویل رو تجربه کردم اونم به مدت چند دقیقه.تو حوزه ی VR تجربه و اطلاعات زیادی ندارم ولی از این لیست به نظرم میرسه که تجربه ماینکرفت از همش خاصتر باشه.

  ۱
  1. مهرداد آهاز
   مهرداد آهاز says

   ممنون حسن جان، Rez Infinite حرف نداره تو لیستت باشه

 3. dragon 313
  dragon 313 says

  متشکر از آقای آهاز مقاله بسیار خوبی بود.و باید بگم بسیار فعال و پرکار هستید.😎😎

  ۱
  1. مهرداد آهاز
   مهرداد آهاز says

   متشکرم ازت امیر جان، همینطوره حتما فعالیت سایت رو بیشتر هم می‌ کنم با حمایتای شما.

 4. Revenger
  Revenger says

  مهرداد بهتر بود قبل از این لیست از منم میپرسیدی چند تا خوبشو بهت معرفی کنم😃

  1. مهرداد آهاز
   مهرداد آهاز says

   یه مقاله میزنم در آینده گیمای Uderrated VR، ازت میپرسم چندتاییشو… البته خودم میشناسم چندتارو ولی همرو تجربه نکردم.

   ۱
   1. Revenger
    Revenger says

    نه به نظر من مقاله رو دو قسمت کن

    ۱
    1. مهرداد آهاز
     مهرداد آهاز says

     سینا یکم وقت کم آوردم.. میخاستم لیستم ۲۰ الی ۳۰ تا باشه ولی مجبور شدم به ۱۰ تا محدودش کنم.
     الان میرم سر مقاله ی دیگه ای بعدش یکی دو هفته بعد دوباره VR میزنم، میام سراغ خودت و سامی ;]

     ۱

یک پاسخ دهید